Listy Nanukovi
Juraj Mesík
O knihe
„Otcovia a matky nepíšu svojim deťom listy so zámerom zverejniť ich v knihe. Rovnako to bolo aj s listami Nanukovi: dlho mi vôbec nenapadla myšlienka vydať ich pohromade. Veď koľkých ľudí môže vo svete po uši zahltenom informáciami a zábavou zaujímať séria listov neznámeho otca neznámemu dieťaťu?
Myšlienku knižného vydania mi nakoniec vnuklo dievčatko len o pár rokov staršie od Nanuka, ktoré – rovnako ako on – spadá medzi deti s poruchou autistického spektra. Keď Greta Thunbergová na jeseň 2018 začala svoj školský štrajk za klímu, stal sa malý zázrak. Ako keď dieťa v Andersenovej rozprávke povedalo, že cisár je nahý a dvorania zrazu precitli, aj protesty malej Grety prerazili pancier ľahostajnosti a rezignácie mladých i starších a ľudstvo – zdá sa – zažilo jednu zo svojich hviezdnych hodín.“
Listy Nanukovi sú exkurziou do človečích dejín. Kniha prináša dvadsaťštyri listov, ktoré v rokoch 2010 až 2019 písal otec svojmu malému synovi, aby tak zaznamenal dobu, v ktorej chlapec vyrastal. Nie je to však žiadna reality show a ani veľmi veselé čítanie, rozprávanie je však autentické a pravdivé – a to občas bolí. Je to dokument a diagnóza našich mnohých zlyhaní. Len pri správnej diagnóze je totiž možné navrhnúť správnu terapiu.
Ambíciou knihy je dať nádej a podporiť veľké vzopätie nás, dospelých, za záchranu všetkých Nanukov a ich generácie. Slová nás však nezachránia, treba prejsť k činom. Sú to najmä mladí ľudia, ktorí sa hlásia o svoje práva. Nehádžme im polená pod nohy, ale pomôžme im napraviť čo sa dá.